Wolfsystem Sp. z o.o. – zbiorniki na gnojowice

Wolfsystem Sp. z o.o. - zbiorniki na gnojowice

Technologia jest tak stara, jak sama ludzkość. Początki obu sięgają okresu sprzedniemalże miliona lat, zapewne już wtedybowiem człowiek ciągle i świadomie używał najprostszych narzędzi, by osiągnąć pewien cel, a przede wszystkim zdobyć pożywienie (por. w zakończeniu artykułu tablicę Ważniejsze wynalazki…). Zrazu nie zostały to narzędziaopracowane przez człowieka, lecz przedmioty napotkane przez niego w przyrodzie, przecie Tobiekamienie i gałęzie o odpowiednim kształcie. Stopniowo człowiek nauczył się narzędzia te cenić i przechowywać do wielokrotnego użytku, później jeszcze —ma możliwość po kilku setkach tysięcy lat — rozpoczął je udoskonalać: ze znalezionej czy odłamanej gałęzi wykonywał kij, a obrabiając jeden kamień innym, nadawał mu pożądany kształt. W ten metodę została zapoczątkowana produkcja narzędzi.

Niedługo, zapewne po kilkudziesięciu tysiącach lat, powstała następna dziedzina technologie. Człowiek nauczył się skorzystać nie tylko z pewnych przedmiotów znajdowanych w przyrodzie, niemniej jednak i z niektórych odbywających się w niejkonwersji energetycznych — nauczył posługiwać się ognie m. Wprawdzie nie umiał go jeszcze rozniecać, lecz korzystał z chemicznej energii spalania przemieniającej się w ogniu na energię cieplną i świetlną. Na starcie używał jej do ogrzania się, z w pewnych przypadkach przekonał się, że można piec w ogniu mięso lubowoce, a zatem za pomocą wysokiej temperatury wywoływać w tych ciałach określone zmiany chemiczne. Zostały to początki technice chemicznej.

Zbudowanie, które używało narzędzi i produkowało je, posługiwało się występującą w przyrodzie energią i wywoływało sztuczne procesy chemiczne — było już ze stuprocentową pewnością człowiekiem hale z drewna klejonego.

Tak więc już kilkaset tysięcy lat temu zarysowały siękluczowe dziedziny technologie istniejące i współcześnie: technologiastosowania narzędzi, technologia ich produkcji, energetyka, technologiachemiczna. Wkrótce potem dołączyła się technologia inżynieryjno-budowlana, gdy człowiek zaczął tworzyć schronienia przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Kilkaset tysięcy lat minęło na powolnym rozwijaniu uzyskanych osiągnięć. Dopierojednak w ciągu ostatnich kilkudziesięciu czy stu tysięcy lat narastające zmiany przybrały charakter jakościowy. Jak się to w ogromnej liczbie przypadków zdarza, zmiany takie powstały nie w jednej z dziedzin technologie, lecz na pograniczu kilku dziedzin.

Tak więc człowiek nauczył się już nie tylko skorzystać z ognia i podtrzymywać go, niemniej jednak również rozniecać, posługując się specjalnymi narzędziami, w których energia mechaniczna przetwarzała się w energie cieplną. Na starcie zapewne rozniecano ogień iskrami powstającymi przy uderzaniu twardego kamienia o twardy kamień, później — zapomocą ciepła uzyskiwanego przez tarcie. Szlo to w parze z innym istotnym krokiem w rozwoju technologie — z wytwarzaniem narzędzi wykonujących taki ruch, jakiego człowiek pierwotny nie mógł zaobserwować w przyrodzie: ruch obrotowy. Stosowano go zarówno do wiercenia otworów w narzędziach kościanych czy kamiennych, jak i do wzniecania ognia tarciem drewnianego pręta w okrągłym otworze drewnianej deski lub belki.


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 25 (ostatnio: 10.03.2019 14:38:51)
  • yahoo: 4 (ostatnio: 23.05.2016 20:49:09)

Podlinkuj wpis:

Tags: , , ,

Dodaj komentarz