Porady od biura rachunkowego w Elblągu

Porady od biura rachunkowego w Elblągu

Będą nowości w ustawie dotyczącej daniny VAT. Ministerstwo Finansów rezygnuje z pomysłu kaucji rejestracyjnej dla podatników którzy mają zaległości podatkowe. To ważna aktualizacja bowiem jeszcze niedawno legislatorzy byli przekonani o skuteczności owego mechanizmu. Kaucja ma zostać zamieniona dużo większą odpowiedzialnością pełnomocników którzy rejestrują firmy.

Warto zauważyć że minął tylko miesiąc od opublikowania projektu w którym kaucja rejestracyjna była zapisana. Schemat działania kaucji był prosty. Każdy podmiot który odpowiadał za zaległość podatkową lub groziło mu wygenerowanie zaległości podatkowej musiał przy rejestracji firmy zapłacić kaucje rejestracyjną. Kwota kaucji była ustalona w przedziale 20-200 tysięcy złoty. Na jej wielkość decydowała ocena podmiotu a także jego współpraca z podmiotami które stworzyły zaległość podatkową. Sporo księgowych bało się że kaucja zamiast działać pozytywnie zostanie użyta jako broń tworząc sytuacje patologiczne.

Nowa wersja projektu nie posada wpisu na temat kaucji. Zwiększona została odpowiedzialność pełnomocników zakładających firmy. W starej wersji ustawy odpowiedzialność ta miała nie przekraczać dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Teraz wartość ta nie może być wyższa niż 500 tysięcy złoty. Projektanci liczą że wielkie sankcje finansowe sprawnie odstraszą tzw. słupy.

Ciekawą zmianą w dokumencie jest także powiększenie mechanizmu odwróconego VAT-u. Będzie on dotyczył niektórych gałęzi branży budowlanej oraz sprzedaż procesorów powyżej 20 tysięcy złoty, towary ze słota oraz srebra. Mechanizm ten działa na zasadzie obliczania podatku przez klienta a nie sprzedawcę.

O komentarz dotyczący kaucji rejestracyjnej poprosiliśmy Panią Magdę która prowadzi biuro rachunkowe w Elblągu.

To fakt że spora ilość księgowych bało się kaucji rejestracyjnej. Mogła ona tworzyć patologie związane z rejestracją nowych przedsiębiorstw.


Ocena: 4/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 3 (ostatnio: 11.12.2017 00:28:56)
  • yahoo: 1 (ostatnio: 31.10.2016 00:50:51)

Podlinkuj wpis:

Tags: , , ,

Dodaj komentarz