Podstawowe informacje o pompach głębinowych

Podstawowe informacje o pompach głębinowych

Może okazać się, że świeża i czysta woda do domostwa będzie musiała być dostarczana przy użyciu pompy głębinowej. Wówczas też zainteresowany użytkownik zastanawiać może się nad ewentualnymi parametrami poszczególnych urządzeń, które to dostępne są na rynku. Co warto wiedzieć o pompach głębinowych? Jakie informacje można zaliczyć do tych zupełnie podstawowych?

Co Ty wiesz o pompach?

Wśród rozmaitych produktów, które znaleźć można na sklepowych półkach, wyróżnić można także pompy głębinowe. Te, jak wiadomo, przeznaczone są do czerpania wody ze studni. Ogólnie mówiąc, większość takich urządzeń ma wydajność od 0,3 do 3,0 m³/h. Niektóre z dostępnych na rynku modeli mogą tłoczyć wodę na wysokość równą 300 metrów! Dalej, warto pamiętać, że moc pompy będzie ważna przy wybraniu właściwej, zaś aktualnie najczęściej urządzenia te wykazują się mocą na poziomie od 0,2 do 2,2 kW. Nie bez znaczenia jest także średnica. Specjaliści podkreślają, że pompy głębinowe przeznaczone są do studni o średnicy 75 mm lub też 100 mm.

Jak dobierać pompę?

Wybór pompy nie jest prosty. Ostateczna decyzja powinna być dokładnie przemyślana, zaś zainteresowany powinien pod uwagę wziąć szereg informacji. Jedną z najważniejszych kwestii jest takie dobranie pompy, aby jej wydajność nie przekraczała dopuszczalnej wydajności studni. Informację o tej ostatniej szukać należy w dokumentacji geologicznej. Ponadto, wysokość podnoszenia musi zapewniać pewne określone ciśnienie w instalacji domowej i to przy ewentualnej maksymalnej depresji studni.

Co z tymi elementami?

Ważnym aspektem jest także pamiętanie o tym, jak działa i jak jest zbudowana pompa głębinowa. Jest to istotne choćby z tego względu, że pompa zawsze zanurzona jest w wodzie. Fakt ten sprawia, że poszczególne elementy narażone są nie tylko na korozję. Niezwykle ważne jest zatem wykorzystanie przy produkcji takich materiałów, które to zapewnią bezpieczeństwo urządzeniu. Najczęściej producenci wykorzystują stal nierdzewną, mosiądz lub też żeliwo. Nie można jednak zapominać, aby kwestię tę ewentualnie dokładnie sprawdzić.


Ocena: 4/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 25 (ostatnio: 20.03.2021 07:49:42)
  • yahoo: 2 (ostatnio: 06.01.2016 07:49:07)

Podlinkuj wpis:

Tags: ,

Dodaj komentarz