Pixel – budynek bioklimatyczny

Pixel - budynek bioklimatyczny

Budynek Pixel został zlokalizowany w miejscu nieistniejącego już browaru o nazwie CUB w Australii. Projekt był przedmiotem intensownej dyskusji i spekulacji, których efektem było przygotowanie wielobranżowego projektu. Pixel Building jest obiektem spełniającym duże oczekiwania związane z dwrażaniem technologii odzysku wody oraz naturalnego wentylowania budynku. Dom jest z całą pewnością budynkiem ekologicznym i ekologiczny , a także zeroenergetyczny. Całkowite zapotrzebowanie na energię do ogrzania jest pokrywane energią wytwarzaną na miejscu, także w większości zapotrzebowanie na chłód do schładania pokrywane jest z własnych zasobów.

Technologie wykorzystane w budynku Pixel są jednym z najbardziej nietypowych metod odzysku wody jaki do tej pory stworzono. Obiekt został zaprojektowany tak, aby zapewnić autonomiczność związaną z dostarczaniem wody. Deszczówka jest zbierana z dużego zielonego dachu z trawami i przesyłany jest do donic znajdujących się wokoło elewacji obiektu. Rośliny znajdujące się w doniczkach wstępnie filtrują wodę. Następnie jest kierowana do zbiornika zlokalizowanego pod budynkiem. Stamtąd jest zużywana na potrzeby nawadniania roślin lub kieruje się ją do systemu filtrów , a dalej jako szara woda do spłuczek w toaletach. Woda poddana filtracji odwróconej osmozy może być wykorzystywana jako woda do picia.

Ścieki, które nie można poddać oczyszczeniu, są zbierane w miejscu w którym w wyniku fermentacji beztlenowej jest wytwarzany biogaz. Jest on z kolei używany do wytwarzania ciepłej wody oraz do klimatyzowania budynku. Metody schładzania jest wspomagany systemem przewietrzania nocnego.

Na pewno budynki energooszczędne są prośrodowiskowe, korzystne także dla mieszkańców. Ludzie mieszkający w takich obiektach rzadziej chorują i mają lepsze samopoczucie.


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 17 (ostatnio: 08.09.2019 00:28:29)
  • yahoo: 3 (ostatnio: 22.12.2015 16:48:48)

Podlinkuj wpis:

Tags: , ,

Dodaj komentarz