Ławki parkowe – Archipark Meble Miejskie

Ławki parkowe - Archipark Meble Miejskie

Architektura miejska, lub tzw. mikra architektura i meble miejskie to motyw który przez wiele, sporo dekad nie pojawił się w świadomości społecznej. Ot, jest sobie dróżka wśród drzew, blisko dróżki stoją ławki parkowe lub kosze na śmieci. Normalna rzecz, od zawsze tak było, co za temat? zauważymy propozycję na http://www.archipark.pl/pl/oferta.html . Objawia się jednak, że i owszem, jest.

Myśląc o małej architekturze, zarazem myślimy o terenie jaka nas okala. O tym, jak wyglądają skwerki, place, ścieżki, ogrody. O tym, bądź mamy gdzie wyrzucić starą gazetę, czy mamy gdzie usiąść gdy się zmęczymy, czy idąc w południe razi nas słońce. Mówiąc krótko, architektura miejska wpływa na to, czy chcemy w danym miejscu być, a później tam powracać.

Ale czym tak naprawdę mała architektura jest, jakie elementy się na nią składają? A choćby stojaki na rowery, ławki parkowe czy kosze uliczne. Wszystkie te drobne elementy jakie mijamy a nad jakimi nie rozmyślamy – a to przecież one w dużej mierze są odpowiedzialne za wygląd i atmosferę okolicy, ale także jego użyteczność i bezpieczeństwo.

Stojaki rowerowe choćby. Mogą być dizajnerskie i cieszące oko, jeśli jednocześnie tak dziwne, że kompletnie bezużyteczne. Ławki parkowe mogą być mdłe, jednak nad wyraz wytrzymałe, dzięki czemu zniosą dużo lat. A kosze uliczne, mogą być na trwałe przytwierdzone do podłoża (np. kosze betonowe) jednocześnie zwiększając ich wytrzymałość i bezpieczeństwo (nikt prawdopodobnie nie zniszczy go w czasie manifestacji ulicznej) lub też metalowe lub wręcz plastikowe, nieskomplikowane do wymiany ale nie tak solidne. Zostając w tematyce koszy: kosze parkowe znowuż powinny niezauważalnie kreować się z okolicą krzaków, jednak niepotrzebnie być odpornymi na manifestacje.

Chcemy czy nie, mała architektura to byt, co ma znaczenie na nas wszystkich, więc należałoby się tą tematyką zaciekawić i przeczytać parę artykułów w książkach.


Ocena: 4/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 3 (ostatnio: 29.04.2018 14:59:26)
  • yahoo: 1 (ostatnio: 22.01.2017 03:38:40)

Podlinkuj wpis:

Tags: , , ,

Dodaj komentarz