Budynki energooszczędne – Warszawa

Budynki energooszczędne - Warszawa

Jest dużo czynników, które wpływają na poziom energetyczny osiągany przez projektowany budynek. Wpływ ma zarówno parametry klimatyczne jak i miejscowe uwarunkowania terenowe, jak również sposób kształtowania formy budynku i wykorzystane technologie. Rozczłonkowanie budynku, definiowane jest tzw wskaźnikiem kształtu A/V. Zwartość budynku, które wpływa na powiększenie współczynnika A/V o 0,1 wymaga pogrubienia warstwy termoizolacji o około 2-3 cm. W przypadku budynków pasywnych nie jest możliwe w polskim klimacie otrzymanie standardu o nazwie domy pasywne dla współczynnika kształtu A/V > 0,7.

Budynek musi być opasany wokoło izolacją termiczną, wszelkie otwory oraz ubytek grubości tej warstwy to tzw mostki cieplne. W przypadku domów pasywnych powinno się wyeliminować wszelkie mostki cieplne. Obiekt musi być bardzo szczelny – infiltracja powietrza do środka powinien odbywać się tylko w sposób kontrolowany. Szczelność budynku musi osiągać wartość około 1,0 lub poniżej 0,6 dla domów pasywnych.

Lokalizowanie pomieszczeń winno się odbywać według zasady: pomieszczenia gospodarcze i pomocnicze powinno się lokalizować od strony północnej. W środku układu powinno się lokalizować pomieszczenia o wyższej temperaturze np.sauny. Od strony wschodniej projektuje się najczęściej kuchnie lub sypialnie. Salon najkorzystniej jeśli jest lokalizowany od południa lub południowo-wschodniej.

Najwięcej okien powinno się umieszczać na elewacji południowej – umożliwimy odbiór największych zysków z promieniowania słonecznego w sezonie grzewczym. Otwory okienne południowe powinno się zabezpieczyć przed wpadaniem promieni słonecznych w lecie. W dzisiejszych czasach zestawy okienne osiągają dobre wskaźniki izolacyjności termicznej. Jednak nawet najlepsze współczesne okno będzie miało gorsze parametry od ściany zewnętrznej.

Metoda budowania ścian nie różni się niczym istotnym od klasycznych rozwiązań, tylko warstwa izolacji termicznej powinna być o lepszych parametrach. Grubość warstwy izolacji termicznej kształtuje się w granicach 18 cm – 50 cm w zależności od współczynnika lambda materiału z którego wykonano izolację.

Najlepsze okno o wysokich parametrach termicznych nie spełni swojego zadania jeśli nie zostanie właściwie zamontowane. Często popełniane błędy to montaż, który generuje nadmierny mostek cieplny oraz nieszczelność połączenia. Okno powinno się osadzać w taki sposób, aby osadzone zostało w grubości ocieplenia. Jest dużo innych miejsc, w których powinno się przemyśleć rozwiązania szczegółowe ze względu na zagrożenie pojawienia się mostków termicznych – ścianki attykowe, okna balkonowe.


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 24 (ostatnio: 12.04.2019 01:46:30)
  • yahoo: 3 (ostatnio: 22.01.2016 00:44:28)

Podlinkuj wpis:

Tags: , , ,

Dodaj komentarz