Biuro rachunkowe o zmianach w prawie pracy

Biuro rachunkowe o zmianach w prawie pracy

2017 rok zwiastuje dużo zmian jeżeli chodzi o prawo pracy. Spora ilość szefów będzie musiało zderzyć się z zupełnie nową rzeczywistością. Czy planowane zmiany okażą się korzystne dla pracowników, czy może przyczynią się do powrotu szarej strefy? Razem z portalem Biura rachunkowe Warmia postaramy się przejrzeć dostępne wiadomości i odpowiedzieć na to pytanie.

Pierwszą zmianą będzie wciśnięcie stawki minimalne dla umów-zlecenie. Bieżąco wynagrodzenie takich umów nie jest w żaden sposób uregulowane. Fakt ten bardzo często nadużywany jest przez pracodawców. Rządzący uważają że taka praktyka odpowiada za złą sytuacje na rynku pracy. Nowe przepisy miają zmusić do refleksji, w której pracodawca będzie musiał zastanowić się, czy warto oferować umowę-zlecnie czy może umowę o pracę.

Problematyczne jest to, że razem z wprowadzeniem płacy minimalne w przypadku umowy zlecenie wzrośnie też płaca minimalna umowy o pracę. Tę podwyżkę najbardziej odczują pracodawcy, którzy mogą być zmuszeni do redukcji zatrudnienia. Sytuacja ta jest o tyle niebezpieczna bo może doprowadzić do powrotu szarej strefy. Chodzi tu o półlegalne lub nielegalne zatrudnianie pracowników w celu unikania kosztów zatrudnienia. To może przełożyć się na wzrost statystycznego bezrobocia, które w efekcie będzie się tragicznie prezentować we wszelkiego rodzaju sondach opinii publicznej.

Projektanci nowelizacji ustawy wyliczyli konkretny zysk jaki zasili budżet państwa po wejściu przepisów w życie. Interesujące jest to czy wzięli pod uwagę niechęć szefów do nowych zmian i w konsekwencji redukcje etatów. Czas odpowie na to pytanie. Być może kolejny raz okaże się, że zmiana przepisów zamiast rozwijać gospodarkę sprawi, że wszystko stanie.

O komentarz zapytaliśmy panią Zofię Zakrzewską tworzącą portal Biura Rachunkowe Warmia: „Szara strefa to realne zagrożenie, które powinno być brane pod uwagę bowiem poprawa tej sytuacji może być bardzo trudna. Do wejścia ustawy w życie zostało mnie niż pół roku warto ten czas przeznaczyć na dialog w tej sprawie.”


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 1 (ostatnio: 23.08.2016 11:51:53)
  • yahoo: 1 (ostatnio: 24.08.2016 01:18:17)

Podlinkuj wpis:

Tags: , ,

Dodaj komentarz